YouTestMe - Ucionica 2020

From YouTestMe Wiki
Jump to navigation Jump to search

Uvod

Ucionica 2020 je softver koji se koristi u procesu ucenja, tako sto transformise lekcije u posebno dizajnirane zadatke i projekte specificno izradjene za svakog individualnog studenta. Dok studenti rade na sistemu, skuplja se veliki broj informacija koje se pretvaraju u izvestaje, grafike i tabele, koje se mogu koristiti za izmenu procesa ucenja. Svaki student je drugaciji i sistem tezi da se bas njemu prilagodi. Ovo se ostvaruje arhiviranjem svih rezultata i raznih statistika, sto znaci da ce sistem “uciti” i prilagoditi sledece lekcije i testove u skladu sa mogucnostima studenta. Pri testiranju, ovi izvestaji pruzaju neprocenjive informacije profesorima, skolskim zvanicnicima i vladi, i tako se prilagodjava skolsko/obrazovni program. Ovo je kljucna tacka u unapredjivanju obrazovanja. "Ucionica 2020" softver cini ovaj proces brzim i efikasnim. Zamislite sistem gde ce profesori imati instant povratne informacije o njihovim predavanjima, sistem gde su svi studenti podjednako zainteresovani za nastavu i proces ucenja, gde ce skolski zvanicnici imati konsolidovan pregled procesa obrazovanja i napretka, gde roditelji vise nece morati da pitaju decu "Sta si danas ucio/la u skoli?", zato sto ce oni vec to znati. To je Ucionica 2020".

Note: Ucionica2020 je nasledila sve odlike YouTestMe - platforme za testiranje' i dodala je mnoge nove odlike koje su specijalizovane za pomaganje pri predavannju i ucenju.

Premise

- Studenti najbolje uce kada resavaju zadatke samostalno.

- Cilj nije samo postici dobre rezultate, vec dobiti trajno i prakticno znanje.

- Profesori ne mogu da posvete svoju punu paznju svakom studentu tokom casa.

- Proces predavanja i ucenja bio bi mnogo efikasniji i korisniji uz pomoc tehnologije.

- Tehnologija neizbezno prodire u ucionice i proces obrazovanja.

Koriscenje ucionice 2020 u procesu ucenja i predavaja

Sledeci scenario ce nam ilustrovati vid koriscenja YouTestMe sistema u procesu ucenja:

1. Zamislimo grupu od 25 studenata i svako od njih ima uredjaj koji ima internet browser.

2. Grupa ima instaliran YouTestMe sistem, sa njihovim imenima i kontakt informacijama, kao sto su e-mail i ID.

3. Predmet lekcije koja traje 45 minuta je da nauci studente da rade zadatke vezane za sferu i cilindar.

4. Profesor ce odrzati svoje predavanje a studenti ce koristiti svoj YouTestMe sistem da rese zadatke koje im je sistem dodelio pojedinacno. Na zahtev profesora, sistem ce poslati link zadatka svakom studentu u okviru grupe. Svaki zadatak ce imati razlicite parametre.

5. Studenti ce resiti zadatak i uneti resenja u sistem. Sistem ce ih odmah obavestiti da li su resili zadatak kako treba. Ako nisu, dobice jos jednu sansu.

6. U slucaju da studentu treba pomoc, mogu da zatraze dodatne informacije od sistema. Ova dodatna informacija ce biti deo predavanja dizajniran bas u ovu svrhu.

Classroom2020 workflow dijagrami finalni predlog one.png

Dodatne odlike

S' obzirom da je ucionica 2020 specijalizovana za obrazovni proces, par odlika je dodato da to i podrze.

Predavanje


Glavna odlika koja je dodata u Ucionicu 2020 jeste koncept lekcije. Cilj lekcije je sacuvati sto vise vremena i omoguciti profesorima da se posvete svakom studentu individualno, jer svaki student ima svoje vidjenje i preferencije kod obrazovnog procesa. Postoji mogucnost kreiranja lekcije pre predavanja, jer da bi ona bila dostupna drugima, nephodno je objaviti je. Lekcija se sastoji od serije organizovanih delova koji mogu sadrzati opise i opcionalno - dodatni sadrzaj ili testove. Profesori cak mogu i da biraju kada ce koji deo lekcije objavljivati.

Dodatni sadrzaj predstavlja fajl koji moze da se skine iz velikog izbora fajlova: Google dokumenti, YouTube sadrzaj, prezentacije, slike, zvuci/muzika, video, PDF dokumenti, itd. Kada dodje do testiranja u okviru lekcije, postoji opcija za generisanje testova na brz i efikasan nacin.

Nakon svake lekcije, arhiviraju se statisticki podaci studentovog napretka, tako da mu se buduce lekcije mogu prilagoditi.

Testovi i izvestaji (Nove odlike)


Postoji vise novih odlika, dodatih unutar sekcije testova i izvestaja, onima iz platforme za testiranje. Prva odlika je pomoc pri pitanju koja predstavlja odredjeni nivo pomoci studentima, koju dobiju pri resavanju testa. Na primer, student ne zna tacan odgovor na odredjeno pitanje i neohpodna mu je pomoc. Klikom na dugme pomoc pri pitanju mogu izabrati jedan od sledecih vidova pomoci:

- Isecak teksta iz knjige (Hint) – ranije odabran isecak iz literature, koji je profesor izabrao; - Ukloni jedan netacan odgovor; - Produzi trajanje (ako je test po principu odredjenog vremena po pitanju); - Drugi pokusaj – u slucaju pogresnog odgovora studenti dobijaju drugu sansu.

Kada student odabere pomoc, to se pazljivo arhivira u sistem i ukljucuje u izvestaj. Profesori mogu i da odrede kaznene poene za svaki vid pomoci.

U ucionici 2020, izvestaji postaju jos opsirniji! Vise informacija se sakuplja i sortira u grafike i tabele. Svaka grupa, kurs, student ili cak i cela institucija ce imati izracunat prosek uspeha. Novi grafici ce biti dodati specificno za poredjenje razlicitih statistickih podataka (npr. prosek uspesnosti jednog studenta u poredjenju sa celom grupom iz predmeta geografije).

Svi arhivirani izvestaji mogu biti poslati raznim eksternim institucijama s' mnogo razloga:

- Vlada – da bi pratila skolski program;

- Kompanije– da bi imale uvid ko su najuspesniji studenti;

- eksterne institucije (bolnice, itd.) – za uvid u najuspesnije studente.

S' obzirom na ove izvestaje, studente ce opisivati odredjeni nivo, u zavisnosti od njihovog perfomansa. Glavni cilj diferenciranja studenata je da se studentima koji su slabiji daju laksi testovi i zadaci, dok studentima koji su napredniji sleduju izazovniji zadaci i kursevi. Kliknite na Reports stranicu da vidite primere izvestaja. Ovo su samo primeri, mnogi drugi statisticki podaci se mogu pratiti takodje.

Complex Problem Processor


Complex problem processor predstavlja tip pitanja cija procedura resavanja ahteva kompleksnu kalkulaciju. Najbolje ga je objasniti u primer:

Zamislite sledecu situaciju, profesor predaje lekciju o cilindru. Nakon lekcije, test se distribuira u cilu testiranja znanja stecenog na predavanju. Profesor koristi Complex Problem Processor da nadje formulu za racunanje povrsine cilindra, dodaje varijable min i max vrednosti radijusa visine (1 do 4 cm) i razliku izmedju njih (0.1). Svaki student ce dobiti razlicite parametre, samim tim naglasak je na cinjenici da moraju da koriste glavu pri resavanju ovakvog zadatka. Ove vrste formula cuvaju se u mini programima koji su implementovani u aplikaciju. Koristi su visestruke:

- Nema prepisivanja;

- Tera studente da razmisljaju;

- Neophodno je manje vremena;

- Ostalo.

Iako je jedna od korespondentnih formula matematicka, procesor moze da procesuje vecinu problema koji zahtevaju logicko razmisljanje i dedukciju. Mnoge discipline empirijske nauke vide neprocenjivost ovog alata za kreiranje jedinstveih zadataka.

Generator odgovora


Pri kreiranju pitanja, korisnici mogu da otvore “Napredne opcije”, gde mogu uneti broj odgovora i tacnih odgovora koji ce biti prikazani studentima. Samo neka od pitanja koja su uneta u generator ce biti ponudjena medju ponudjenim odgovorima za to pitanje (kreator moze da odabere da prikaze i sve). Shodno njihovoj korisnickoj ulozi, napredni ucensici ce dobiti tezu kombinaciju ponudjenih odgovora (vise netacnih odgovora, vise “ometanja”, itd.). Generator odgovora vazi samo za Jednostruke/Visestruke ibore odgovora.

Nvo kursa korisnika


Nakon svake lekcije ili testa u kursu, statisticki podaci studentovog perfomansa su arhivirani, tako da ce se buduca lekcija prilagoditi njima. S' obzirom da se studenti razlikuju po svom perfomansu, korisnicki nivoi se dodeljuju shodno tome. Svaki student ce dobiti pitanja i ponudjene odgovore u testu shodno njihovom nivou. U pocetku, svi studenti ce biti isti nivo, a prvi test ce odrediti njihov buduci nivo. Uklonjeni testovi nece imati uticaja na nivo studenta. Bitno je pomenuti da ovaj parametar radi samo na testovima za vezbu, jer za oficijalne neophodni su isti parametri za sve korisnike. Profesor takodje moze da odluci da iskljuci korisnicki nivo tokom generisanja testa, tako da ce svi imati testove sa istim parametrima. Medjutim, korisnicki nivo ce biti promenjen nakon testa.

Razni dodaci


Otvoreno pitanje - ovi tip pitanja, slican eseju. Dobar za slobodnu formu pisanja, pr. matematicke formule. Sistem je taj koji ocenjuje.

Hints - Lebdece ikonice koje pruzaju objasnjenje i iskusavaju korisika da ih klikne. Ako postanu iritantne, mogu da se iskljuce u svakom treutku.

Roditeljski dousnik - Sistem koji pruza izvestaj o odredjenom studentu njihovim roditeljima ili trecoj strani od poverenja, npr. kolegama ili vladi. Institucija odlucuje koja treca strana moze da vidi izvestaje o individualnim studentima.

Discussion Board - profesor ce moci da kreira diskusiju o lekciji gde ce studenti moci da komentarisuand i diskutuju o sadrzaju.

Grupni zadaci - Zadatak uz koji ce studenti morati da saradjuju i rade u grupama projekte/zadatke a sistem ocenjivanja ce biti drugaciji.

Automatsko resavanje - Dodato za pitanja tipa "popuni praznine".

Real Time Grading - Novao dlika koja ce prikazati da li je odgovoreno na pitanje tacno ili netacno pri zavrsetku tog pitanja.

Canvas Board - Ovo ce biti podloga za crtanje za studente kako bi mogli dodavati slike, funkcije, itd. Moze prikazati koliko je student razumeo gradivo.